Reference

"Už je to pár let, co se téma seberozvoje stalo mým koníčkem. Důvodů bylo několik a ten hlavní byl, že přibylo v mém životě dní, kdy mi nebylo úplně dobře. A tak jsem se nadšeně vrhla do různých sebepoznávacích akcí a práce na sobě. 

Když jsem se dozvěděla o 8týdenním kurzu Všímavosti s Hankou, bez váhání jsem do něj nastoupila. 

To, co mi těch 8 týdnů přineslo, je nad mé očekávání.

Pochopila jsem, že není cílem cokoliv měnit, ale přijmout věci takové, jaké jsou. A třeba je pak i měnit, ale laskavě a moudře. Naučila se všímat si sebe, svých pocitů a lépe se tak vyznat v tom, co chci a co nechci. A v neposlední řadě to pomáhá i v mé rodičovské roli. Kdyby to šlo, tak bych tento kurz „předepsala“ všem rodičům

 Není to zázrak. Je to každodenní práce sama se sebou, kterou bych ovšem bez Hanky, jejího citlivého vedení a odbornosti pravděpodobně nevydržela. Kurz je krásně poskládán tak, že postupně chápete souvislosti a dostáváte se k podstatě Všímavosti. A i když mi budou chybět společné večery, vím, že Hanky kurz postavil pevné základy všímavosti v mém životě a já mám chuť dál na těchto základech stavět a využívat všeho, co všímavost přináší."

Gabriela Cikánková, produktová manažerka v bance


 

Velmi příjemný kurz, který má smysl. Moc jsem si ho užila a na každé setkání jsem se vždy těšila.

Hanka mi ukázala, že vědomé bytí je přirozenou a důležitou součástí mého dne. Chci v tom pokračovat a osvojit si to. Lekce vede přirozeně, otevřeně. Děkuji.

Velké díky za otevření něčeho úplně nového, doporučila bych kurz úplně každému a byla bych ráda za jakékoliv pokračování.

Kurz práce s vlastními emocemi mi otevřel nové obzory a oblasti mého vlastního života. V průběhu kurzu jsem vnímala výrazné zklidnění denních stresových situací. Nezmizely, jen se staly normální běžnou součástí každodenního života. Vnímám zkvalitnění svého života.

Účastníci kurzu v Mnichovicích


 

Čo mi dala všímavosť? Budem konkrétna a vypichnem moje Top. Naučila som sa pracovať s mojimi negatívnymi pocitmi. Asi preto sa stali moje najobľúbenejšie relaxácie Láskavosť k sebe a Prozkoumávání nesnází. Miesto toho, aby som negatívne pocity zasúvala v hlave kdesi do kúta, tvárila sa, že tam nie sú alebo ich mojim vnútorným hlasom popierala, či sa presviedčala, že sa tak nemôžem predsa cítiť. A ony potom na mňa aj tak začali vykukovať a prudiť a pokaziť mi aj cely deň. Teraz viem čo s nimi, viem si ich priznať, uznať a byt k sebe miesto prísnosti láskavá. Je to pre mňa veľký posun a môžem povedať, že sa mi žije ľahšie.

Kurz si vyžadoval trochu domácej prace, ale ako to býva, chce to nejaké úsilie na osvojenie nových zvykov a môžem povedať, že to stalo za to. Hanka Čechová nás krásne previedla, všetko bolo zrozumiteľné, pochopiteľné a dávalo to zmysel. Oceňujem aj jej zábavne vsuvky pri demonštrácii životných situácii a ľudských reakcii a samozrejme odporúčanie k dobrej literatúre k danej téme. Ďakujem ešte raz, bolo to super. 

Zuzana Drobná, Finance Manager 


 

Rodičovství a intenzívní zájem o respektující a nenásilnou komunikaci mne přivedly k heslu "za vším hledej emoce". Byla jsem si vědoma, že emoce mohou dveře k druhému člověku otevírat a stejně tak zavírat, ale už méně jsem pociťovala, jak emoce a myšlenky ovlivňují můj duševní stav, tedy mou náladu, mé pocity. Tento vliv emocí a myšlenek jsem si začala plně uvědomovat až díky kurzu "Jak s emocemi". Absolvování kurzu u mně odstartovalo nové vnímání sebe i druhých. Najednou více vnímám sebe a své potřeby, které si jsem schopná uvědomit a o které se umím lépe postarat, což u mně vede k harmonii a spokojenosti. Dále jsem schopna přijímat emoce své i druhých s odstupem, což mi umožňuje vědomě jednat a zůstat tak v kontaktu se sebou i s druhými. Za největší přínos kurzu pak považuji zkvalitňování vztahu s mými nejbližšími a celkovou větší spokojenost v každodenním osobním životě. 

Tereza Králová, na rodičovské dovolené


 

Při přečtení letáčku Jak s emocemi s Hankou Čechovou, jsem si naprosto nedovedla představit, jak bude kurz probíhat, co tam budeme dělat…

Vzhledem k tomu, že jsem na své životní cestě byla rozhodnuta někam se posunout, brala jsem tento kurz jako výzvu. 

Hanka pro nás připravila 2 měsíce neuvěřitelných čtvrtečních večerů, kde kreativně střídala příklady ze života, z jiných kurzů, četla z knih, předávala nám podklady, meditovala a zpětně vnímala a případně reagovala na naše prožitky i konání.

Do mého života díky Hance vstoupil větší klid, otevřenost, přijímání skutečností, procítění každého mého konání tak, že se  v souznění s danou situací snažím vyřešit vše tak, abych já, případně i mé okolí nebylo v neklidu."

Alena Javůrková, sekretářka a personalistka ZŠ Světice


 

O vědomé bytí se zajímám už nějakou dobu, cvičím jógu, medituji, zajímám se o buddhizmus a jsem certifikovaná lektorka jógy smíchu. Ani všímavost mi nebyla již před Hančiným kurzem cizí. Přesto mě Hanka překvapila a hlavně nesmírně obohatila svým velice praktickým a zároveň citlivým přístupem a konkrétními návody na praxi všímavosti. Její velice názorné a vtipné podání reálných životních situací mě opakovaně uvádělo v úžas. Hanka vám poskytne prostor k individualitě i souznění, ke smíchu i k pláči, to vše laskavě a citlivě, s oveřeností a upřímností jí vlastní. Její sametový hlas vám bude dobrým průvodcem při meditacích. Hanka vás vede a přitom neustále cítíte, že je, řečeno slovy jedné z meditací, člověk jako vy. Kurz všímavosti u ní byla jedna z nejlepších investic do sebe, vřele doporučuji.

Gábina Babulíková, tlumočnice


 

Hanku Čechovú som spoznala na kurzoch "Respektovat a být respektován", ktoré som absolvovala, keď boli moje deti ešte veľmi malé. Už tam spomenula myšlienku mindfulness. 

Po rokoch, keď deti trochu vyrástli a ja som stále mala pocit, že negatívne emócie neovládam tak, ako by som mala, som si na mindfulness spomenula a Hanku cielene vyhľadala. Brala som to niečo ako "kurz sebaovládania" a mala aj trochu strach, aby to všetko neobrúsilo moj temperament až priveľmi. Realita bola iná:-). 

Cestu mindfulness by som najviac prirovnala asi k obyčajnému otvoreniu okna, znovuobjaveniu vecí, ktoré už dlho nevnímate, vnímaniu sveta detskými očami, čo je hrozne, hrozne príjemný pocit. Prostredie je zrazu farebnejšie, ľudia -vrátane vás - pochopiteľnejší. Aj deti a manžel na mne tú zmenu poznali:-).

A za to ďakujem Hanke, ktorá ma tou cestou previedla, pomohla mi mnoho vecí pochopiť a nasmerovať ma. Ďakujem jej, že mi to moje okno pomohla otvoriť, a to veľmi ľudským a empatickým prístupom. Je to človek, ktorý vo vás prirodzene vzbudí dôveru. Sedenia s ňou boli veľmi príjemné, vtipné, uvoľnené, na každé som sa tešila a odchádzala s pocitom, že svet je proste fajn:-). 

Teším sa zase na nejaký podobný kurz s ňou!

 

Lenka Šeborová, neuroložka


 

Individuální kurz "Jak s emocemi", který vede paní Hanka Čechová, mi dal na mojí cestě "práce na sobě" mnoho důležitých impulzů.

Ocenila jsem především osobní přístup, klidnou, laskavou a přátelskou atmosféru, v rámci lekcí jsem - díky pocitu "tady jsem v bezpečí" - sdílela své běžné každodenní  situace, na kterých jsme si pak s Hankou ukazovaly, jak funguje všímavost v běžném životě, jak efektivně propojit teorii a meditační cvičení s tzv. praxí života, v tom to pro mě bylo zásadní.

Hanka v rámci kurzu zpracovala strukturovaně, podrobně a srozumitelně téma "všímavosti", z kurzu mám k dispozici přehledné písemné materiály, ke kterým se můžu vracet, doporučenou literaturu,v paměti mám praktická "prožitková" cvičení z jednotlivých lekcí, velmi jsem ocenila nahrávky vedených meditací, které využívám dál téměř denně.

Ráda bych s radostí a nadšením v srdci poděkovala Hance za její práci, a to nejen jako lektorky kurzu "všímavosti", ale také jako lektorky kurzu "respektování".

Její práce má, dle mého názoru, hluboký smysl a skutečně pomáhá. 

Jsem za toto setkání (nejen jako rodič, ale i jako "člověk na cestě") vděčná. 

Zuzana Vejvodová, herečka


 

Když jsem začala kurz všímavosti s Hankou, mluvily jsme spolu o věcech, které mi jednoznačně dávaly smysl, hlavou jsem je zcela chápala. Bohužel jsem je nežila, nedokázala jsem to. V průběhu kurzu se mi to pomaloučku začalo dařit. To, o čem jsme mluvily, jsem zažila. Dokázala jsem na krátké okamžiky vystoupit z režimu dělání, rozhodování, jednání, konání. Zažívám okamžiky, kdy jen jsem. Přítomna ve svém těle, uvědomuji si, co cítím. Přítomna při konfliktech s dětmi a dětí. Určuji, co říkám a hlavně co neříkám.

Jana Kotrbová, na rodičovské dovolené

 


 

Hanku Čechovou známe jako lektorku kurzů Respektovat a být respektován, Výchova bez poražených a Jak s emocemi. Všechny dospělé v Mozaice, učitele, další zaměstnance i rodiče, tyto kurzy v průběhu let velmi obohatily a přáli jsme si, aby něco podobného mohli poznat i naši žáci. Hanka vyslechla naše přání a možnosti, několikrát jsme si upřesňovaly podobu kurzu, a nakonec připravila program, který zaujal všechny zúčastněné od 12 do 15 let. Kurz nebyl jen pro zájemce, nechali jsme ho ochutnat všechny, aby se mohli rozhodnout, zda v něm chtějí pokračovat. Kurz zaujal všechny náctileté, mezi sebou mu říkali dýchací výchova a každý týden se těšili, že budou zase o krok blíže k sobě, k porozumění svému prožívání i k porozumění ostatním. Jsem Hance vděčná, že dokázala k dospívajícím, které do té doby neznala, přistupovat tak přirozeně, že ji od prvního dne brali, respektovali, měli k ní důvěru. Když to bylo potřeba, Hanka vymezila hranice a pravidla, která pro ni byla důležitá. Přestože Montessori program pro dospívající, do kterého tímto Hanka vstoupila, má svá specifická pravidla, dokázala Hanka bez jejich velké znalosti souznít s prostředím a všichni jsme její kurz vnímali jako přirozenou součást Mozaiky. Hanka reagovala empaticky k různým typům osobností, reagovala na momentální potřeby jednotlivců i skupiny, dokázala pracovat s touto křehkou věkovou skupinou s lehkostí. Má můj obdiv. 

Táňa Kadlecová, ředitelka školy Montessori Mozaika