O mně

Hanka Čechová

Hanka Čechová
Lektorka mindfulness a vědomé komunikace

K lektorské práci mě přivedlo narození dcery, kdy se rozběhly moje úvahy o tom, co jí předávám a jak to souvisí s tím, co jsem sama zažila. Prošla jsem kurzem Respektovat a být respektován, později jsem absolvovala lektorský výcvik pod vedením Dr. Jany Nováčkové a Dr. Diny Nevolové a v souvislosti s ním semestrální kurz vývojové psychologie na New York University v Praze. 

S lektorováním přišly otázky, co to vlastně znamená "učit"? Na katedře autorské tvorby a pedagogiky pražské DAMU jsem vystudovala dvouletý program Kreativní pedagogika - pedagogická kondice, který mi dal základ pro budování vlastní autenticity a přirozené autority v procesu učení.  

V rámci lektorování komunikačních dovedností jsem postupně začala vnímat důležitost individuální práce s myšlenkovými a emočními vzorci. Objevila jsem „mindfulness“ a po šesti letech vlastní praxe absolvovala dvouletý lektorský výcvik MBSR - Mindfulness-Based Stress Reduction.  

V roce 2017 jsem prošla lektorským výcvikem Výchovy bez poražených (Parent Effectiveness Training) Thomase Gordona a v létě 2018 jsem dokončila lektorský výcvik Školy bez poražených (Teacher Effectiveness Training) téhož autora.  

Původně jsem vystudovala Filosofickou fakultu Karlovy univerzity, obor anglistika/amerikanistika, a řadu let pracovala na volné noze jako tlumočnice se specializací na oblast vzdělávání.

Ve volném čase zpívám v kapele jazz a swing a učím se scatovat.  

Moje cesta k mindfulness

Moje cesta k mindfulness

Když byly dceři 2 roky, začaly jsme chodit do mateřského centra, kde jsem se zapojila a pár let vedla školičku, zpívánky s kytarou a angličtinu. V necelých pěti šla dcera do školky, kterou mi doporučily kolegyně z centra. Na radu jedné z nich jsem se také přihlásila na kurz Respektovat a být respektován, který tam každý rok pořádali. Netušila jsem, že téma rodičovské komunikace zcela zásadně ovlivní můj profesní i osobní život. 

Setkáním s Janou Nováčkovou se pro mě otevřel nový svět. Kurz mě naprosto uchvátil. Vyrůstala jsem v hluboké normalizaci, a přestože oba rodiče ve výchově dělali to nejlepší, co uměli, ještě dlouho po dosažení dospělosti jsem se vyrovnávala s hluboce zažitou, až „zmrtvující bázní“ z autorit všeho druhu a obrovským deficitem sebevědomí.  

Pod vedením pražských spoluautorek R+R jsem absolvovala lektorský výcvik a dalších osm let jsem spolu s dalšími kolegyněmi jezdila po rodinných centrech a školách po Praze a Čechách a zprostředkovávala respektující komunikaci rodičům a učitelům. Mně samotné kurz R+R pojmenoval to, co jsem v hloubi duše cítila a co jsem toužila žít celou svou bytostí. 

Dcera rostla a obě jsme si užívaly vzájemné empatie a ohleduplnosti. Na konci základní školy se naplno projevilo dceřino postupující dospívání. Naše komunikace začala být velmi náročná a emočně vyčerpávající. Uvědomovala jsem si přirozenou potřebu dcery být součástí světa vrstevníků i její touhu najít svou identitu a odpoutat se od rodičů. Nečekala jsem ovšem takovou intenzitu emocí a byla jsem zaskočená svými vlastními emočními reakcemi. 

Souběžně s tím, co jsem prožívala doma, začalo pro mě téma emocí nabírat na významu i při lektorování kurzů. Velmi často jsem dostávala otázky typu: „Když jsem v klidu, dokážu být empatická, ale pak mě něco vytočí a okamžitě jedu ve starých kolejích. Co mám dělat?“ A já jsem si čím dál jasněji uvědomovala, že samotné komunikační dovednosti nestačí.   

Shodou okolností se v té době v odborných kruzích začal objevovat pojem „mindfulness“.  Zjistila jsem, že v České republice je zatím jediný certifikovaný lektor, a přihlásila se na jeho vůbec první osmitýdenní kurz s názvem „Mindfulness-Based Stress Reduction“ (MBSR). Odpovědi na otázky začaly přicházet. 

 „Mindfulness“ se stala součástí mého života. Od té doby uplynulo osm let, během kterých jsem absolvovala řadu programů rozvíjejících všímavost a především lektorský výcvik MBSR (Mindful Academy, Španělsko).  

Jsem certifikovaná lektorka MBSR a kromě tohoto programu učím i svůj vlastní kurz s příznačným názvem „Jak s emocemi“. Cvičím jógu, abych se udržela ve fyzické kondici, cvičím „mindfulness“, abych se udržela v duševní kondici. 

Spolupracuji s Gabrielou Cikánkovou

Spolupracuji s Gabrielou Cikánkovou

Jsem dvojnásobná máma a moc si tuhle roli užívám. V dětech vidím obrovskou příležitost k práci na sobě a využívám jí plnými doušky. Nejen kvůli nim, ale také kvůli sobě, aby nám všem bylo doma dobře.

A tak si mě mindfulness nalezla spíše sama. Hanku jsem poznala na kurzu Výchova bez poražených a tak když se po jeho skončení otevíral její další kurz „Jak se emocemi“, neváhala jsem a hned do osmitýdenního kurzu mindfulness nastoupila.

Pamatuji si jak dnes ten pocit, že tohle je přesně ten střípek, který mi zapadl do mé osobní mozaiky seberozvoje. V té době jsem procházela složitějším obdobím, kdy jsem se po rodičovské dovolené vrátila do práce. Chyběl mi režim, na který jsem si za 3 roky na rodičovské zvykla, chyběly mi děti a navíc se k běžným povinnostem přidaly další, pracovní. A tak jsem byla opravdu často pod návalem emocí, které jsem odmítala a nevěděla, co s nimi.

Mindfulness si tedy nemohla najít lepší načasování. Stala se každodenní součástí mé rodičovské cesty a její přínosy zažívám nejen ve vztahu ke svým dětem, ale v každé oblasti svého života, osobního i pracovního.

S rámci spolupráce s Hankou se starám o PR, zejména prostřednictvím FB stránky „Mindfulness a rodičovství“ zaměřené na všechny, kdo se zajímají o rozvíjení dobrých vztahů s dětmi a obecně s lidmi kolem sebe.

Web: www.gabrielacikankova.cz

Reference

Kurz MBSR mi pomohl zastavit se, rozhlédnout se a podívat se na svět okolo sebe i na sebe sama jinýma očima.
Pomohl mi lépe pochopit některé aspekty mého chování i reakce druhých, řešit určité situace s větší pohodou a nadhledem.
Určitě doporučuji všem!
Martina Pirková, učitelka na gymnáziu
Už je to pár let, co se téma seberozvoje stalo mým koníčkem. Důvodů bylo několik a ten hlavní byl, že přibylo v mém životě dní, kdy mi nebylo úplně dobře. A tak jsem se nadšeně vrhla do různých sebepoznávacích akcí a práce na sobě.
Když jsem se dozvěděla o 8týdenním kurzu Všímavosti s Hankou, bez váhání jsem do něj nastoupila.
To, co mi těch 8 týdnů přineslo, je nad mé očekávání.
Pochopila jsem, že není cílem cokoliv měnit, ale přijmout věci takové, jaké jsou. A třeba je pak i měnit, ale laskavě a moudře. Naučila se všímat si sebe, svých pocitů a lépe se tak vyznat v tom, co chci a co nechci. A v neposlední řadě to pomáhá i v mé rodičovské roli. Kdyby to šlo, tak bych tento kurz „předepsala“ všem rodičům
Není to zázrak. Je to každodenní práce sama se sebou, kterou bych ovšem bez Hanky, jejího citlivého vedení a odbornosti pravděpodobně nevydržela. Kurz je krásně poskládán tak, že postupně chápete souvislosti a dostáváte se k podstatě Všímavosti. A i když mi budou chybět společné večery, vím, že Hanky kurz postavil pevné základy všímavosti v mém životě a já mám chuť dál na těchto základech stavět a využívat všeho, co všímavost přináší.
Gabriela Cikánková, produktová manažerka v bance, kurz Jak s emocemi
Čo mi dala všímavosť? Budem konkrétna a vypichnem moje Top. Naučila som sa pracovať s mojimi negatívnymi pocitmi. Asi preto sa stali moje najobľúbenejšie relaxácie Láskavosť k sebe a Prozkoumávání nesnází. Miesto toho, aby som negatívne pocity zasúvala v hlave kdesi do kúta, tvárila sa, že tam nie sú alebo ich mojim vnútorným hlasom popierala, či sa presviedčala, že sa tak nemôžem predsa cítiť. A ony potom na mňa aj tak začali vykukovať a prudiť a pokaziť mi aj cely deň. Teraz viem čo s nimi, viem si ich priznať, uznať a byt k sebe miesto prísnosti láskavá. Je to pre mňa veľký posun a môžem povedať, že sa mi žije ľahšie.
Kurz si vyžadoval trochu domácej prace, ale ako to býva, chce to nejaké úsilie na osvojenie nových zvykov a môžem povedať, že to stalo za to. Hanka Čechová nás krásne previedla, všetko bolo zrozumiteľné, pochopiteľné a dávalo to zmysel. Oceňujem aj jej zábavne vsuvky pri demonštrácii životných situácii a ľudských reakcii a samozrejme odporúčanie k dobrej literatúre k danej téme. Ďakujem ešte raz, bolo to super.
Zuzana Drobná, Finance Manager, kurz Jak s emocemi
Velmi příjemný kurz, který má smysl. Moc jsem si ho užila a na každé setkání jsem se vždy těšila.
Hanka mi ukázala, že vědomé bytí je přirozenou a důležitou součástí mého dne. Chci v tom pokračovat a osvojit si to. Lekce vede přirozeně, otevřeně. Děkuji.
Velké díky za otevření něčeho úplně nového, doporučila bych kurz úplně každému a byla bych ráda za jakékoliv pokračování.
Kurz práce s vlastními emocemi mi otevřel nové obzory a oblasti mého vlastního života. V průběhu kurzu jsem vnímala výrazné zklidnění denních stresových situací. Nezmizely, jen se staly normální běžnou součástí každodenního života. Vnímám zkvalitnění svého života.
Účastníci kurzu v Mnichovicích, kurz Jak s emocemi
Rodičovství a intenzívní zájem o respektující a nenásilnou komunikaci mne přivedly k heslu "za vším hledej emoce". Byla jsem si vědoma, že emoce mohou dveře k druhému člověku otevírat a stejně tak zavírat, ale už méně jsem pociťovala, jak emoce a myšlenky ovlivňují můj duševní stav, tedy mou náladu, mé pocity. Tento vliv emocí a myšlenek jsem si začala plně uvědomovat až díky kurzu "Jak s emocemi". Absolvování kurzu u mně odstartovalo nové vnímání sebe i druhých. Najednou více vnímám sebe a své potřeby, které si jsem schopná uvědomit a o které se umím lépe postarat, což u mně vede k harmonii a spokojenosti. Dále jsem schopna přijímat emoce své i druhých s odstupem, což mi umožňuje vědomě jednat a zůstat tak v kontaktu se sebou i s druhými. Za největší přínos kurzu pak považuji zkvalitňování vztahu s mými nejbližšími a celkovou větší spokojenost v každodenním osobním životě.
Tereza Králová, na rodičovské dovolené, kurz Jak s emocemi
Při přečtení letáčku Jak s emocemi s Hankou Čechovou, jsem si naprosto nedovedla představit, jak bude kurz probíhat, co tam budeme dělat…
Vzhledem k tomu, že jsem na své životní cestě byla rozhodnuta někam se posunout, brala jsem tento kurz jako výzvu.
Hanka pro nás připravila 2 měsíce neuvěřitelných čtvrtečních večerů, kde kreativně střídala příklady ze života, z jiných kurzů, četla z knih, předávala nám podklady, meditovala a zpětně vnímala a případně reagovala na naše prožitky i konání.
Do mého života díky Hance vstoupil větší klid, otevřenost, přijímání skutečností, procítění každého mého konání tak, že se v souznění s danou situací snažím vyřešit vše tak, abych já, případně i mé okolí nebylo v neklidu.
Alena Javůrková, sekretářka a personalistka ZŠ Světice, kurz Jak s emocemi
O vědomé bytí se zajímám už nějakou dobu, cvičím jógu, medituji, zajímám se o buddhizmus a jsem certifikovaná lektorka jógy smíchu. Ani všímavost mi nebyla již před Hančiným kurzem cizí. Přesto mě Hanka překvapila a hlavně nesmírně obohatila svým velice praktickým a zároveň citlivým přístupem a konkrétními návody na praxi všímavosti. Její velice názorné a vtipné podání reálných životních situací mě opakovaně uvádělo v úžas. Hanka vám poskytne prostor k individualitě i souznění, ke smíchu i k pláči, to vše laskavě a citlivě, s oveřeností a upřímností jí vlastní. Její sametový hlas vám bude dobrým průvodcem při meditacích. Hanka vás vede a přitom neustále cítíte, že je, řečeno slovy jedné z meditací, člověk jako vy. Kurz všímavosti u ní byla jedna z nejlepších investic do sebe, vřele doporučuji.
Gábina Babulíková, tlumočnice
Hanku Čechovú som spoznala na kurzoch "Respektovat a být respektován", ktoré som absolvovala, keď boli moje deti ešte veľmi malé. Už tam spomenula myšlienku mindfulness.
Po rokoch, keď deti trochu vyrástli a ja som stále mala pocit, že negatívne emócie neovládam tak, ako by som mala, som si na mindfulness spomenula a Hanku cielene vyhľadala. Brala som to niečo ako "kurz sebaovládania" a mala aj trochu strach, aby to všetko neobrúsilo moj temperament až priveľmi. Realita bola iná:-).
Cestu mindfulness by som najviac prirovnala asi k obyčajnému otvoreniu okna, znovuobjaveniu vecí, ktoré už dlho nevnímate, vnímaniu sveta detskými očami, čo je hrozne, hrozne príjemný pocit. Prostredie je zrazu farebnejšie, ľudia -vrátane vás - pochopiteľnejší. Aj deti a manžel na mne tú zmenu poznali:-).
A za to ďakujem Hanke, ktorá ma tou cestou previedla, pomohla mi mnoho vecí pochopiť a nasmerovať ma. Ďakujem jej, že mi to moje okno pomohla otvoriť, a to veľmi ľudským a empatickým prístupom. Je to človek, ktorý vo vás prirodzene vzbudí dôveru. Sedenia s ňou boli veľmi príjemné, vtipné, uvoľnené, na každé som sa tešila a odchádzala s pocitom, že svet je proste fajn:-).
Teším sa zase na nejaký podobný kurz s ňou!
Lenka Šeborová, neuroložka
Individuální kurz "Jak s emocemi", který vede paní Hanka Čechová, mi dal na mojí cestě "práce na sobě" mnoho důležitých impulzů.
Ocenila jsem především osobní přístup, klidnou, laskavou a přátelskou atmosféru, v rámci lekcí jsem - díky pocitu "tady jsem v bezpečí" - sdílela své běžné každodenní situace, na kterých jsme si pak s Hankou ukazovaly, jak funguje všímavost v běžném životě, jak efektivně propojit teorii a meditační cvičení s tzv. praxí života, v tom to pro mě bylo zásadní.
Hanka v rámci kurzu zpracovala strukturovaně, podrobně a srozumitelně téma "všímavosti", z kurzu mám k dispozici přehledné písemné materiály, ke kterým se můžu vracet, doporučenou literaturu,v paměti mám praktická "prožitková" cvičení z jednotlivých lekcí, velmi jsem ocenila nahrávky vedených meditací, které využívám dál téměř denně.
Ráda bych s radostí a nadšením v srdci poděkovala Hance za její práci, a to nejen jako lektorky kurzu "všímavosti", ale také jako lektorky kurzu "respektování".
Její práce má, dle mého názoru, hluboký smysl a skutečně pomáhá.
Jsem za toto setkání (nejen jako rodič, ale i jako "člověk na cestě") vděčná.
Zuzana Vejvodová, herečka
Když jsem začala kurz všímavosti s Hankou, mluvily jsme spolu o věcech, které mi jednoznačně dávaly smysl, hlavou jsem je zcela chápala. Bohužel jsem je nežila, nedokázala jsem to. V průběhu kurzu se mi to pomaloučku začalo dařit. To, o čem jsme mluvily, jsem zažila. Dokázala jsem na krátké okamžiky vystoupit z režimu dělání, rozhodování, jednání, konání. Zažívám okamžiky, kdy jen jsem. Přítomna ve svém těle, uvědomuji si, co cítím. Přítomna při konfliktech s dětmi a dětí. Určuji, co říkám a hlavně co neříkám.
Jana Kotrbová, na rodičovské dovolené
Hanku Čechovou známe jako lektorku kurzů Respektovat a být respektován, Výchova bez poražených a Jak s emocemi. Všechny dospělé v Mozaice, učitele, další zaměstnance i rodiče, tyto kurzy v průběhu let velmi obohatily a přáli jsme si, aby něco podobného mohli poznat i naši žáci. Hanka vyslechla naše přání a možnosti, několikrát jsme si upřesňovaly podobu kurzu, a nakonec připravila program, který zaujal všechny zúčastněné od 12 do 15 let. Kurz nebyl jen pro zájemce, nechali jsme ho ochutnat všechny, aby se mohli rozhodnout, zda v něm chtějí pokračovat. Kurz zaujal všechny náctileté, mezi sebou mu říkali dýchací výchova a každý týden se těšili, že budou zase o krok blíže k sobě, k porozumění svému prožívání i k porozumění ostatním. Jsem Hance vděčná, že dokázala k dospívajícím, které do té doby neznala, přistupovat tak přirozeně, že ji od prvního dne brali, respektovali, měli k ní důvěru. Když to bylo potřeba, Hanka vymezila hranice a pravidla, která pro ni byla důležitá. Přestože Montessori program pro dospívající, do kterého tímto Hanka vstoupila, má svá specifická pravidla, dokázala Hanka bez jejich velké znalosti souznít s prostředím a všichni jsme její kurz vnímali jako přirozenou součást Mozaiky. Hanka reagovala empaticky k různým typům osobností, reagovala na momentální potřeby jednotlivců i skupiny, dokázala pracovat s touto křehkou věkovou skupinou s lehkostí. Má můj obdiv.
Táňa Kadlecová, ředitelka školy Montessori Mozaika, kurz Na moři emocí